Rolety zewnętrzne – rodzaje, zalety

Rolety okienne

Niewątpliwą zaletą rolet zewnętrznych jest ochrona prywatności oraz zatrzymanie promieni słonecznych, co powoduje przyjemny chłód w naszym domu. Jednak warto przyjrzeć się również rodzajom rolet oraz cech produktów, aby dobrać roletę pod swoje wymagania.

Rodzaje – pomiar i dobór rolet zewnętrznych

Wśród nich wyróżniamy rolety: elewacyjne (natynkowe), naokienne (nakładane, nadstawne) oraz podtynkowe. Najczęściej używane są rolety elewacyjne, w których skrzynka mocowana jest do elewacji domu. Takie rolety można zastosować w dowolnym momencie budowy domu. Ich popularność zawdzięcza się wytrzymałości i funkcjonalności konstrukcji. Rolety naokienne wyposażone z kolei są w skrzynki z PCV.

Skrzynkę mocuje się we wnęce okiennej, dzięki czemu ten typ rolet jest stosowany zarówno w nowoczesnym budownictwie jak i w starszych budynkach. Ostatni typ rolet, rolety podtynkowe charakteryzują się tym, że jako jedyny rodzaj rolet nie ingerują do wnętrza naszego domu. Posiadają skrzynkę Integro, która umieszczana jest na zewnątrz budynku. Pomiar systemu rolet podtynkowych musi być uwzględniony już na etapie projektu obiektu. Zaletą tego typu rolet jest to, że wyglądają efektownie, gdyż skrzynki nie są widoczne.

Zalety rolet zewnętrznych

Zalety tego typu rolet występują nie tylko w okresie letnim, ale również zimowym. W lecie ograniczają ilość promieni słonecznych przechodzących przez okna, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu nasłonecznieniu. Rolety te odbijają promienie słoneczne zanim dotrą do szyby, co zapobiega nagrzaniu się pomieszczenia. W przeciwieństwie do nich, rolety wewnętrzne odbijają promienie po przejściu przez okno, co może sugerować, ich mniejszą skuteczność w porównaniu do rolet zewnętrznych.

Roletom zewnętrznym można zawdzięczać również chłód w pomieszczeniach, który jest pożądanym efektem w okresie letnim. Natomiast w okresie zimowym ograniczają straty ciepła w budynku, gdyż źródłem dużych strat cieplnych są okna. Dodatkowo między oknem, a roletą tworzy się warstwa powietrza, która stanowi izolację termiczną. Zmniejsza to zapotrzebowanie budynku na energię, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzania budynku. Rolety zewnętrzne chronią również przed deszczem, śniegiem, wiatrem i gradem. Zakładane w domach położonych przy ruchliwych ulicach, skutecznie obniżają poziom hałasu.