Jakie są rodzaje bram garażowych?

Polecane rozwiązania rolet

Decydując się na zakup bramy garażowej zależy nam na wygodzie oraz bezpieczeństwie. Producenci oferują swoim klientom wiele modeli. W artykule kilka słów o tym jaką bramę garażową wybrać, aby spełniała ona nasze oczekiwania.

Bramy segmentowe czy uchylne? Albo…?

Ze względu na sposób otwierania bramy dzielimy na uchylne oraz segmentowe. Uchylne mocuje się do ścian za pomocą wykonanej ze stalowych profili ościeżnicy. Jest ona wygodna w obsłudze za sprawą znajdujących się w mechanizmie sprężyn, które ułatwiają podnoszenie i zamykanie bramy.

brama1

Przy wyborze tego modelu należy pamiętać o tym, że brama podczas otwierania wysuwa się na zewnątrz budynku, dlatego przy zatrzymywaniu samochodu trzeba zachować odpowiedni zapas około 1,5 m od garażu. Do bram segmentowych zalicza się bramy górne, boczne, rolowane i rozwierane. Ze względu na to, że w momencie otwierania, drzwi nie wychodzą przed garaż, zaleca się ich stosowanie w garażach znajdujących się blisko ulicy.

Jakie zabezpieczenia mają bramy garażowe?

Podstawowymi zabezpieczeniami bram garażowych są osłony rolek i ukształtowane we właściwy sposób panele i zawiasy, tak aby chronić palce użytkownika przed przytrzaśnięciem.

Ponadto w mechanizmach znajdują się hamulce, które w przypadku zepsucia mechanizmu, w momencie zamknięcia lub otwarcia bramy garażowej, zatrzymują cały proces. Droższe bramy garażowe mogą być również wyposażone w system ryglowania, zabezpieczenia przeciążeniowe czy fotokomórkę.